Psychoterapie – EFT

Pro podporu pozitivních změn v životě svých klientů  využívám techniku EFT – česky přeloženo  Techniku emoční svobody.

Nikdy jste o ní ještě neslyšeli? Je to úžasná  převratná léčebná metoda pro život bez bolesti a stresu.

V čem spočívá?

Jde o spojení pradávné čínské akupunktury a moderní psychologie, odstraňující celou škálu problémů.

Je to velmi jednoduchá technika , která spočívá v poklepávání akupunkturních bodů vetšinou na obličeji a pak na několika dalších bodech na těle.

          S touto  technikou jsem se setkala okrajově už jednou  velmi dávno,  a poklepávání po obličeji mi připadalo směšné a bezvýznamné a vybavila jsem si tehdy  akorát představu, jak si lidé klepou na čelo, když je někdo naštve .  Docela mě to i pobavilo, ale nebrala jsem ji vážně a pustila jsem ji z hlavy.

Jenže, jak se říká „ nic nejde kolem tebe jen tak bezdůvodně“,  EFT si mě stejně našlo a to na kurzu , na který jsem se přihlásila, abych se  dozvěla něco o psychosomatice  a jak je možno zvládnout  těžké psychické zatížení bez újmy na celkovém zdraví, jelikož jsem se v té době s takovou náročnou situací sama potýkala.

Na kurzu jsem se s touto léčebnou technikou dokonale seznámila, zjistila  jsem, jak mocná umí být a můj pocit, že je to směšné , úplně zmizel.

 Naopak jsem byla překvapena , jak spolehlivě účinkuje a jak:

 • dokáže rychle zklidnit mysl
 • nastartovat jiný úhel pohledu na daný problém
 • naprogramovat naše myšlení tak, abychom byli schopni odhodit staré zkostnatělé myšlenky, které nás trápí, zatěžují a brzdí
 • dokáže nastavit pocit lehkosti v životě

Od té doby EFT s nadšením aplikuji nejen na sobě, když se cítím rozhozená, ale i na mých blízkých a přátelích

V současné době tuto techniku využívám při práci s klienty a pomáhám jim řešit:

 • trable ve vztazích
 • problémy v zaměstnání
 • zdravotní potíže
 • somatické bolesti akutní nebo nebo chronické
 • jiná chronická onemocnění
 • úzkosti ,strachy ,deprese
 • zbavit se vzteku, zlostí, nenávistí
 • přípravu na změny v životě
 • sebepřijetí,  sebelásku, důvěru v sebe a své schopnosti
 • nadváhu, obezitu
 • odvykání kouření
 • dokonce i nedostatek financí

Přestože tenhle způsob léčby , kterou vás s radostí budu provázet a kterou vás i naučím pro domácí použití, přináší velmi rychlé a efektivní výsledky, je nutné  nespěchat na sebe, užít si cestu sebe poznání a dopřát si sami sobě svůj čas k pozitivním změnám.

Tajemství techniky EFT

Prožíváme-li nějaký negativní emocionální stav např. zlost, strach, vztek, je náš mozek okamžitě ve střehu a připravuje naše tělo k mobilizaci a následně pro boj nebo útěk. V tu chvíli se zvyšuje v krvi hladina stresových hormonů -adrenalinu a kortizolu, svaly se napnou, změní se krevní tlak, srdeční tep a zvýší se hladina cukru v krvi. Taková reakce našeho těla nám zajistí potřebnou energii, abychom byli schopni čelit výzvě, která stojí před námi.

Tahle reakce je v člověku zakořeněná ještě z dob , kdy se člověk mohl potkat v lese s tygrem nebo medvědem aby mu pomohla zachránit si život. I v dnešní době jsme občas v nějaké nebezpečné situaci vděční, že nám takhle naše tělo pomáhá.

Často se nás však v našem běžném životě tyto negativní emoce drží díky  každodenním negativním prožitkům, dávným  vzpomínkám, mají kořeny v minulých traumatech, přetrvávají z dětství nebo nás pronásledují  z uměle vytvořených strachů a stresů.

Každopádně reakce našeho těla je stejná, zvýší se adrenalin i krtizol rozbuší se srdce ,ztuhnou svaly a atd.

Každodenní život je plný různých stresový událostí, jež podněcují různé reakce, které nás vyvedou z rovnováhy a pokud se za týden, či za měsíc nastřádá takových reakcí více, může mít zvýšena hladinu adrenalinu a kortizolu na naše zdraví velmi silné negativní účinky. Jsme náchylnější k nemocem, máme nadváhu, jsme vyčerpáni a nedokážeme se radovat z života.

A právě poklepávání dokáže neuvěřitelně účinně zastavit tyto reakce typu boj nebo útěk a přeprogramovat mozek a tělo, aby jednaly a reagovaly úplně jinak.

Nejdůležitější poznatek ,  ověřen studií , ve které byly sledovány hladiny adrenalinu a kortizolu,  prokázal, že poklepávání na akupunkturní body meridiánů – tzv. Energetická psychologie nebo akupunktura bez jehel – EFT  dokáže radikálně snižit  hladiny těchto stresových hormonů.

Zbavte se zbytečných stresů a vydejte se se mnou  cestou sebepoznání a vyjádření svých emocí bez obalu  na cestu do pohody……